Jak to všechno začalo?

Z historie chovatelské stanice Z Ohrádek, aneb jak jsem k velššpringrům přišel:

Psal se rok 1981, když jsem si domů přivedl prvního velšpringra. To, že se jednalo zrovna o velše byla velká náhoda. Loveckou kynologii jsem měl rád již od nástupu na základní školu. Moji sousedé pan Kozák a pan Baláček, výborní cvičitelé psů, mi dali jasný směr. Pro mě bylo velkou odměnou, že jim mohu tahat vlečky, kapat barvy, občas si i vystřelit a vyčesat jejich psy po výcviku. Jednalo se o německé ohaře. Děkuji oběma pánům za nespočet rad, které dodnes využívám při výcviku loveckých psů.

Chtěl jsem původně kokršpaněla. Velššpringra Doris z Kostelce nad Orlicí mi za symbolickou částku prodal místní myslivec, jako psa nevhodného pro myslivost v Polabí. S Dorinkou jsem začal svou samostatnou mysliveckou kariéru. Nejdříve zkoušky, lesní a podzimní. Potom výstavy. Na své první výstavě byla Doris ohodnocena známkou dobrou. Na druhé výstavě známka velmi dobrá a červená stužka od paní Dagmary Polákové, pro mě byla úžasným úspěchem. Doris se stala zakladatelkou mého chovu. Velice brzy jsem se seznámil s panem Františkem Limlem, jelikož za ženicha jsem pro Dorinu vybral psa Vaala de la Fonte Se. Pan František Liml zakladatel chovu WSS u nás a první poradce chovu byl pro mě dalším dědečkem. Rád vzpomínám na sedánky s ním v jeho loveckém pokoji. Po jeho smrti jsem společně s panem Procházkou nechal vyrobit putovní pohár pro nejlepšího jedince za každý kalendářní rok, aby i mladí chovatelé a majitelé jeho jméno nezapomněli.

Z tohoto spojení jsem si nechal Cara Z Ohrádek. Hezký pes s obrovským loveckým srdcem! K němu jsem hledal nevěstu. Poměrně jasná volba! Chovatelská stanice Jifex pana Jindřicha Fencla. Tak jsem vyrazil pro dalšího WSS Urtu Jifex – „Sendy“. Z tohoto spojení bylo mnoho výborných jedinců. Jedním z nich byl Erot z Ohrádek, kterého vlastnil můj kamarád pan Michael Wimhofer v Rakousku. Další fenou v mém vlastnictví byla Utka Z Hejlíčku – „Elsa“. Z toho spojení jsem si nechal Fitzgeralda Z Ohrádek – „Car II.“, který mi po celý svůj život pomáhal při lovu. Dále ze spojení Elsy a Erota bylo několik dalších nadějných jedinců. Jedním z nich byla Honey Z Ohrádek ve vlastnictví pana V. Procházky, od kterého jsem si vzal fenu Cassey Z Chotuckých alejí – „Bessy“.

Důležité pro mě bylo zachování linie Z Ohrádek. Tato fena se stala KV v Českých Budějovicích v roce 2003 a zdárně absolvovala PZ. Bohužel výsledek DKK mi znemožnil tuto fenu uchovnit a pokračovat v chovné linii, kterou jsem započal. V roce 2010 jsem od paní Marie Uhrové získal fenu Daisy Merylic ze spojení Hammalgardens Top Collection a Benton Minnesota Storm. Daisy má předpoklady nejen exteriérové, ale i lovecké.